Laboratoř nízkorychlostní experimentální aerodynamiky:

Jedním z hlavních požadavků, který si realizační tým Energoklastru stanovil, je vybudování moderní laboratoře nízkorychlostní experimentální aerodynamiky, jehož součástí je nízkorychlostní cirkulační aerodynamický tunel.

Funkční a technické parametry tohoto zařízení významně posilují výzkumný a expertní potenciál ENERGOKLASTRU v oblasti aerodynamiky a leteckých technických specializací. Z existence aerodynamického tunelu profitují také další odvětví, jako jsou zbrojní výroba, strojírenství, energetika, stavební průmysl a další oblasti. Ve výkonnostních sportovních aktivitách se jedná například o snížení aerodynamického odporu při cyklistice, rychlostním bruslení či lyžování. Netradiční aplikací může být i testování nových materiálů pro výrobu stanů nebo oblečení.

Laboratoř měřících a detekčních přístrojů

Laboratoř slouží jako podpora výzkumně-vývojovým projektům klastru, především v oblasti elektrotechniky, aplikované fyziky, chemie a stavebního inženýrství. Kombinovaná laboratoř poskytuje kapacity pro dílčí i komplexní měření, která bylo doposud nutno provádět externě.

V rámci infrastruktury jsou pořizovány technologie pro projekty společného výzkumu (ampérmetr, čidla, snímací systémy,…..) a jednak i obecné technologie (NTB, zálohovací systémy, server,…..). Infrastruktura je využívána primárně pro klastrové projekty, nicméně je k dispozici i pro společný smluvní výzkum, k měření či testování, a to za tržních podmínek jak pro členy klastru, tak i pro komerční partnery.

Podívejte se na praktické využití laboratoře