Brněnský aerodynamický tunel využijí vědci i průmyslové podniky

Brno – Na půdě Univerzity obrany v Brně byl dnes uveden do provozu nový aerodynamický tunel. Přístroj za 40 milionů korun bude sloužit pro potřeby vědeckého výzkumu, využití ale najde i v průmyslu. Testovat se v něm může celá řada výrobků – od leteckých součástek až po sportovní potřeby vyžadující dobré aerodynamické vlastnosti. Záštitu nad projektem převzalo sdružení Energoklastr, které pomáhá spolupráci vědeckého a průmyslového sektoru.

Nově zprovozněný aerodynamický tunel v Brně Tunel je největším zařízením svého druhu, které mají vysoké školy ve střední Evropě v užívání. Je unikátní i tím, že jeho provoz je velmi levný. Provoz ostatních zařízení v republice je výrazně dražší, dá se proto očekávat, že zájem soukromého sektoru bude velký. „Tunel nebude sloužit pouze regionálnímu průmyslu, o jeho využití projevují zájem firmy z celé republiky,“ potvrdil předseda představenstva Energoklastru Jan Rakušan.
Aerodynamický tunel v Brně nabídne různorodé možnosti využití. K testování ho mohou využít vývojáři z oblasti leteckého či automobilového průmyslu, zbrojní výroby, strojírenství, energetiky, stavebnictví, ale i ekologie či sportu.
Zařízení zabírá plochu větší než 320 čtverečních metrů. Srdcem celého tunelu je ventilátor, který umožňuje urychlení proudu vzduchu na více než 180 kilometrů v hodině. Aerodynamický tunel je určen především pro testování modelů letadel a jejich částí – výzkum výrazně pomáhá ve všech fázích jejich návrhu, vývoje, ale i provozu. „Může to být i energetika a obnovitelné zdroje energie, jako třeba vrtule větrných elektráren,“ upřesnil Rakušan. Netradičním využitím může být i testování nových materiálů pro výrobu stanů nebo oblečení. „Pro nás hraje aerodynamika velkou roli, ať už co se týče materiálu kombinézy, nebo postoje při sjezdu. Je hodně věcí, co se tu dá otestovat,“ řekl za Svaz lyžařů Ondřej Bank.

 

zdroj: česká televize